Beth Rodden

1. června 2013 v 15:10 | sim
Mezi mé oblíbené čtení patří blog Beth Rodden, která je podle mě jedna z nejtalentovanějších lezkyň USA (u mě oblíbená také proto, že je stejně velká jako já a bojuje se závislostí na cukru:). Beth se nikdy neřadila mezi silové lezkyně gymnastky, ale je úžasná v kolmých technických cestách stejně jako ve spárách.

Beth válela už od svých 14 let. Nejdřív jako závodnice, kdy v USA vyhrávala co se dalo a pak jako lezkyně, který hravě sfoukávala ty nejtěžší cesty v zemi: To Bolt or not to be 5.14 (8b+), The Optimist 5.14b (8c), spáru Sphinx Crack 5.13c (8a+), OS cesty Phoenix 5.13a (7c+, 2002), druhý ženský přelez Lurking Fear 5.13c (8a+, 2000) na El Capitana, prvopřelez prstové spáry Meltdown 8c v Yosemitech... Dlouhou dobu jste jí mohli vídat s Tommy Caldwellem, kterého si vzala a společně tvořili nejúdernější smíšené družstvo ve velkých stěnách, především v Yosemitech. Nové cesty objevovali i v divokých krajích jako je Kyrgyzstán, kde je v roce 2000 unesli tamní rebelové a šest dní je drželi v zajetí. Nakonec se jim povedlo utéct a šťastně se vrátili domů.

O Beth nebylo dlouhou dobu slyšet. Rozvedla se a potýkala se zraněním ramene, které vyústilo v operaci. Rameno si poranila v lehkém a pro ní dobře známém boulderu v Yosemitech. Vyvěsila se ve velkém chytu a uslyšela křupnutí. Od té doby cítila bolest hluboko v rameni, která se nelepšila - poranila si kloubní ramenní jamku. Začala pravidelně cvičit pod dozorem fyzioterapeuta, ale na převislé lezení to nebylo, a tak lezla kolmé a položené technické finesy, které jí i tak více baví. Po šesti měsících si zranila pro změnu prst na ruce a bylo opět po lezení. Nucený lezecký odpočinek se rozhodla využít k operaci ramene. Nedávno o ní natočil Big Up Production pěkný film, ve kterém Beth popisuje její návrat k lezení po tak dlouhé době... Držim palce Beth!

Beth ve videu popisuje spousty pocitů, které si prožil každý dlouhodobě zraněný lezec, stejně tak i já. Takže zůstaňte hlavně zdraví! Jo a ta fotka dole je z roku 2008?. Čus.

Blog Beth: http://blog.bethrodden.com/

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama